Člen skupiny MVV Energie CZ, Zodpovědná energie

O nás

Hlavním předmětem podnikatelské činnosti TERMO Děčín a.s. je výroba tepelné energie, rozvod tepelné energie a výroba elektřiny. Společnost tepelnou energií pro vytápění a přípravu teplé vody zásobuje téměř 11 tis. domácností a více než 100 odběrných objektů veřejné správy, terciární sféry a podnikatelských objektů ve městech Děčín a Jílové.

Více informací

Sokolí rodinka na komíně

Na konci června roku 2016 se z komína TERMO Děčín ve výšce 120 metrů vydalo do světa pět sokolů. Na unikátním projektu umístění speciální budky a také kamery pro přímý přenos spolupracovalo TERMO Děčín se společností JAW.cz a Národním parkem České Švýcarsko.

Vše začalo instalací budky

V roce 2014 umístila společnost na komín teplárny na Benešovské ulici 2 speciální budky vhodné pro zahnízdění sokola stěhovavého, jednu na druhý ochoz ve výšce 75 metrů a druhou na třetí ochoz ve výšce 120 metrů. V roce 2015 budku na druhém ochozu obývala poštolka obecná. Na jaře 2016 se v budce na třetím ochozu objevil pár sokola stěhovavého.

V budce zahnízdil pár sokola

Oba sokoli, kteří zde společně zahnízdili, byli neokroužkovaní, a tedy není známo místo jejich původu. Párek zde snesl 3 vejce a na konci měsíce dubna se vylíhla tři mláďata – dvě samičky a jeden sameček.

Unikátní instalace kamery

TERMO Děčín jako první teplárna v České republice zajistila přímý přenos ze sokolí budky. Ve spolupráci s pracovníky Národního parku České Švýcarsko a společnosti JAW.cz byla na komín teplárny přímo do výšky 120 metrů umístěna kamera s unikátním on-line přenosem přímo ze sokolí budky.

Sledovali jsme, jak mláďata rostou

V dubnu jsme mohli v přímém přenosu vidět malá, bíle zbarvená mláďata sokola, která se nechávala často krmit. V červnu 2016 už začali mladí sokoli (již téměř pokrytí hnědým peřím) vycházet z hnízda.

Květen 2016 – sokolí mláďata v bílém peří

Konec května 2016 – mláďatům se začíná přebarvovat peří

Konec června 2016 – asi týden před odletem z hnízda

Odlet rodinky sokola stěhovavého

Celá sokolí rodinka opustila hnízdo pravděpodobně o víkendu 25. – 26. června 2016. Po jejím odletu provedli ornitologové z Národního parku České Švýcarsko rozbor zbytků stravy v okolí budky. Potvrdilo se, že sokol stěhovavý přirozenou cestou snižuje počty holubů. V období hnízdění a krmení mláďat zde párek sokola ulovil na 40 holubů a další druhy ptáků včetně špačků, kosů a dalších.

Vrátí se párek sokola stěhovavého?

TERMO Děčín se připravuje spolu s partnery na sezonu. Speciální budka pro dravce bude kompletně vyčištěna a poté navrácena na 3. ochoz komína do výšky 120 metrů. Pravděpodobnost zahnízdění toho samého páru sokolů, který zde na komínu v Děčíně letos vyvedl tři mláďata, v příštím roce je zhruba 50procentní.

Budeme se těšit!

Fakta o sokolu stěhovavém

Sokol stěhovavý je symbolem ochrany přírody Českého Švýcarska. V České republice se podařilo populaci téměř vyhubeného druhu rozšířit na 70 hnízdících párů a těžiště této populace je právě v Českém Švýcarsku, odkud z hnízd každoročně vylétnou zhruba dvě desítky mláďat.

Sokol stěhovavý se živí převážně ptáky a ve městech se mu daří výrazně snižovat počty mnohdy přemnožených holubů. Ptáky loví téměř výhradně za letu, kdy se vrhá rychlostí až 300 km/h z velké výšky na kořist pod sebou a útočí na ni svými pařáty.

Sokol v přírodě hnízdí převážně na skalních stěnách, sám si hnízdo nestaví, ani nijak neupravuje. Ve střední Evropě snáší samice nejčastěji na konci března či začátku dubna 3-4 vejce. Samice si buď potravu pro mláďata sama uloví, nebo jí samec nosí kořist na hnízdo. Mláďata opouští hnízdo po 35 až 42 dnech od vylíhnutí, ale rodiče je nadále krmí ještě alespoň dva měsíce.

Více informací o sokolu stěhovavém naleznete na internetu (např. https://cs.wikipedia.org/wiki/Sokol_st%C4%9Bhovav%C3%BD) či v odborné literatuře.

Ilustrační foto sokola stěhovavého poskytl Národní park České Švýcarsko

sokol_IMG_4068a14_zmensena

Odstávka

CZT BOLETICE 

Vážení zákazníci,
vzhledem k výpadku elektrické energie v městské části Děčín - Boletice, není v provozu místní teplárna. Jakmile budou dodávky elektřiny obnoveny, budou dodávky tepelné energie opět spuštěny.
Děkujeme za pochopení

Levné teplo 2016 pro věrné zákazníky

termo-decin-banner-sokoli

Jak se k nám dostanete?

imgMap_termo

Tento web používá pro přizpůsobení obsahu webu a sledování návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním a používáním souborů cookies. Více informací.